Pondělí, 5 června, 2023

Ty pravé Vánoce

Redakce doporučuje

Vánoce stojí a padají na stromku, bez této stálice by nikdy nebyly těmi pravými ořechovými. Bez stromku prostě Vánoce nejsou. Jaký by měl být ten správný vánoční stromeček? Nepochybně co největší, pravidelně vzrostlý, s hustými větvemi. A měl by také krásně vonět. A bez vypadávání vydržet alespoň to Tři krále.

V ČR se nejčastěji prodává kavkazská jedle, smrk a černá borovice. Liší se tvarem a hustotou koruny, umístěním jehličí na větvích a samozřejmě cenou. Borovice a smrk určené jako vánoční stromky bývají často z domácích zdrojů. Jedle se ovšem dovážejí, protože u nás se jim kvůli vysokým ekologickým nárokům (vlhkost vzduchu, ideální půda, čistý vzduch, místo chráněné před větrem a mrazem) příliš nedaří. Borovice vydrží nejdéle. Mají řidší větve, které jsou ze všech stran obrostlé dlouhým, pichlavým jehličím. Jedle vydrží skoro stejně dlouho a mají ze všech stromků nejhustší větve. Polodlouhé jehličí je obrůstá ze tří stran a píchá nejméně, takže se s nimi nejpohodlněji manipuluje. Smrk opadá nejdříve. Větve má téměř stejně husté jako jedle a jsou pokryty jehličím naplocho ze dvou stran. Jehličky jsou krátké a pořádně pichlavé.

Není jedle jako jedle

K nejoblíbenějším stromkům na našem trhu v posledních letech ale patří kavkazské jídle. A mezi největší exportéry těchto krásných stromů patří Dánsko. Samozřejmě záleží na vkusu každého, ale kavkazská jedle je opravdu nádherná a snese označení královna mědi vánočními stromky. Vyniká bohatou a pravidelnou korunou, až tři centimetry dlouhým tmavozeleným jehličím a má větve od paty až po špičku. Její výhodou je také dlouhá trvanlivost. Když si ji koupíte, doma ji hned uložte do nádoby s vodou, ideálně do kbelíku a nechte stromek v chladném prostředí až do doby kdy jej budete zdobit.

„Kavkazské jídle, které nabízíme v našich prodejnách vozíme z dánských plantáží, protože jsou tam pro ně ideální klimatické podmínky, jsou proto velmi pěkné a také díky našim dlouholetým obchodním vztahům a velkým odběrům můžeme nabídnout zákazníkům velmi příznivou cenu,“ říká Ondřej Pikl, produktový specialista z Mountfieldu, který patří mezi největší domácí prodejce vánočních stromků. Každoročně doveze z Dánska kolem 350 tisíc kavkazských jedlí, což odpovídá 350 plně naloženým kamionům.

Vánoční výzdoba je jen na vás

Kavkazskými jedlemi ale Vánoce v Mountfieldu nekončí. V nabídce má kromě vánočních stromků až 1000 druhů vánočních dekorací a ozdob. Sortiment tvoří LED osvětlení, vánoční ozdoby, věnce, svíčky, svícny, plyšové figurky sněhuláků a sobů a mnoho jiných položek.

Už dávno nestrojíme jen stromek, ale také dveře, okna, poličky nebo si kupujeme vánočních plyšáků, kteří potěší nejen ty nejmenší členy rodiny. Vánoce jsou jen jednou za rok a ozdobami není třeba šetřit. Vločky, hvězdičky, lucerny, závěsné koule, plyšáky a množství světýlek k té pravé sváteční atmosféře určitě patří.

„Horkým trendem posledních let jsou přírodní materiály. Mimo jiné naleznete v naší nabídce velké množství překrásných vánočních věnců v různých barevných provedeních. Nově jsme také sortiment rozšířili o oblíbená lesní zvířátka jako jsou veverky, lišky a ježci vyrobená z přírodních materiálů. Trendy mezi barvami pro letošní rok jsou bílá a kovově šedá. Dekorace v bílých barvách jsou oblíbené dlouhodobě a mají proto v našem sortimentu své místo. Krásné, kovově šedé ozdoby jsme do sortimentu letos nově a věříme, že se našim zákazníkům budou líbit,“ vysvětluje produktová specialistka Mountfieldu Kateřina Toupalová.

Důležitou součástí Vánoc jsou adventní věnce, svícny a lucerny, ty nám udělají parádu celoročně, ale během vánočních svátků mají mnohem podstatnější roli. Svíčka zanícená při štědrovečerní večeři je naprostou samozřejmostí. Večerní atmosféra se pak stává hřejivější, útulnější a romantičtější.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články