Vánoce klepou na dveře. Vlastně nejen na dveře, klepou všude… V obchodech narážíme do vánočního cukroví, z televizní obrazovky vyskakují vánoční reklamy. Na nejkrásnější svátky roku se všichni dlouho připravujeme a řekněme si pravdu, často máme z těchto příprav stres. Přípravy našeho bydlení, speciální vánoční úklid, jsou zvláštní kapitolou. Jak to zvládnout a nezbláznit se?
Z psychologického hlediska souvisí naše potřeba velkého úklidu is tím, že Vánoce jsou v naší kultuře vnímány jako vzácné období, kdy k nám chodí mnoho vzácných návštěv. Podle psychologa PhDr. Jindřicha Cupáka může úklid pomoci snížit napětí z očekávání svátečního období. Jednoduše řečeno, pomůže nám pouklízet si iv duši. Ale aby se to podařilo, měli bychom k němu přistupovat tak, aby nás zbytečně nestresovalo.
Vánoční plán R
Častým předvánočním problémem je jedno obyčejné slovo: nestíhám. Pokud nemá mít šanci, je třeba s úklidem a všemi vánočními přípravami začít dříve a udělat si časový plán. Ale pozor, REÁLNÝ časový plán. Pokud si toho naplánujete raději méně, předejdete zklamání a stresu z pocitu selhání. Jediné, co vám v takovém případě hrozí, je, že stihnete něco navíc nebo budete odpočívat. Pokud nemáte na úklid a postupné přípravy například 3-4 týdny, jednoduše z původního plánu něco vyhoďte. Nic se nestane, pokud neodtahujete všechny skříně a nevyleštíte veškerý křišťál, dokonce i mytí oken můžete s klidným svědomím přesunout do nového roku. Vždyť v novém roce si úklidem trochu „vynovíte“ i bydlení. Některé kultury to staletí dělají přesně takhle. Nesmíme zapomínat, že nový rok bude nový ještě dlouho, takže ani v takovém případě není důvod ke stresu.
Vyhoďte zbytečnosti
Čím více věcí, tím je úklid zdlouhavější. Nejprve se tedy rozhodněte, zda věci, které považujete za nepořádek, opravdu potřebujete. Pokud při úklidu narazíte na něco, co jste pololetí nepotřebovali, vyhoďte to. Podle psychologa někdy odmítáme věci vyhodit, neboť se chceme vyhnout ztrátám. Ale i ztráty jsou přirozenou součástí života a vytvářejí prostor novým věcem. Nač další rok skladovat zkaženou židli, kterou jste dosud neopravili ani nevyužívali. Opravdu ji potřebujete? Pokud ano, kupte si raději novou. repasovanou či recyklovanou. Uděláte tak radost několika lidem najednou a budete ekologičtí. Pokud vám je líto něco vyhodit, posuňte to dál… nabídněte v internetovém bazaru, darujte a pod. Budete mít dobrý pocit, že to slouží. Čas ušetříte, pokud se při třídění a úklidu budete věnovat jen tomu. Když si začnete prohlížet staré fotky při utírání prachu z rámečků, rychle se stopněte…