Pondělí, 5 června, 2023

Ochlazovač vzduchu vs klimatizace – jak fungují a jak je od sebe rozlišit?

Redakce doporučuje

Horké letní dny, kde není kam se schovat a zchladit se jinak, než studeným nápojem či koupáním v bazénu. Jak snížit pokojovou teplotu, tak, aby se dalo existovat uvnitř vašeho domu a zároveň jste si v noci odpočinuli? Inspirujte se, zda vsadíte na ochlazovač vzduchu nebo spíše investujete do klimatizace!

Hlavní rozdíly

Ochlazovače vzduchu fungují oproti klimatizaci na úplně jiném principu. Ochlazovač vzduchu chladí pomocí ledu nebo vody. Ochlazovač obsahuje ventilátor s rozprašovačem mikročástic studené vody nebo páry. Naopak u něj nenajdete kompresor, tudíž je tišší než kliematizace a na rozdíl od klimatizace také zvlhčuje vzduch. Ochlazení je z velké části jen pocitové, a to právě kvůli faktu, že na vás míří mikročástice vody z ventilátoru.

Mobilní klimatizace je oproti ochlazovači vzduchu těžší a hlučnější, neboť je její součástí kompresor. Klimatizace odvádí horký vzduch z místnosti ven a pomocí chladící kapaliny pouští studený a suchý vzduch do místnosti. V porovnání s ochlazovačem vzduchu však skutečně snižuje reálnou teplotu v místnosti. O klik stupňů Celsia je klimatizace schopná snížit teplotu v místnosti, záleží na výkonu konkrétního přístroje.


Tip: vyzkoušejte také mobilní klimatizaci.


V čem jsou naopak podobné?

Mobilní klimatizace i ochlazovač vzduchu jsou vhodné do všech místností (bytu nebo rodinného domu), kde by byla příliš náročná instalace pevné klimatizace. Součástí pevné klimatizace je totiž také takzvaná „stacionární jednotka“, kterou je potřeba umístit venku.

Co si vybrat?

Zjednodušeně řečeno – pokud vám stačí ochladit místnost na kratší dobu, stačí vám ochlazovač. Naopak v případě, že potřebujete „vychladit“ byt nebo dům dlouhodobě, zainvestujte raději do mobilní klimatizace.

Tip: řešíte otázku vytápění/klimatizace, stavíte, či rekonstruujete dům? Na Topenilevne.cz seženete všechno, co potřebujete – topenářské trubky, kotle, kamna, čerpadla, průtokový ohřívač vody i potřebné nářadí. Spolehněte se na odborníky!

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články