Středa, 24 dubna, 2024

Co byste měli vědět o živých plotech, než se pro ně rozhodnete

Redakce doporučuje

Jednou z možností, jak si ohraničit pozemek či rozdělit zahradní prostor, je vytvoření živého plotu. Může mít různou podobu, výšku, dokonce i barevnost. Dokáže se měnit nebo zachovat neměnnou podobu během celého roku. Co byste o živých plotech měli vědět?

Každý se cítí příjemněji v obklopení živých rostlin než zdí. Bohatě olistěný a zdravý živý plot pomáhá vytvořit v zahradě příznivé mikroklima, zvyšuje vzdušnou vlhkost, zachytává prach, tlumí vítr, hluk a v horkém létě přináší blahodárný stín. Pomocí živého plotu si v exteriéru můžete vytvořit místa s intimní atmosférou nebo vymezit prostor, kde si budou hrát děti. Plocha zeleně v takové podobě také spolehlivě zabrání nechtěným pohledům, ať už zvenčí nebo od sousedů. Živý plot je tedy skvělou volbou, chcete-li si na zahradě zajistit více soukromí a zároveň toužíte žít ekologičtěji.

Osvědčená klasika

Ptačí zob (Ligustrum ovalifolium) se k zakládání živých plotů využívá od nepaměti. Předností této dřeviny je pěstitelská nenáročnost a rychlý růst. Hodí se do městského i venkovského prostředí, na ohraničení i rozdělení prostoru. Živý plot z této dřeviny je hustý, příjemný na dotek a odolný proti znečištěnému ovzduší. Výborně snáší také tvarování. Dobře se mu daří na slunném i na polostinném místě. Založení živého plotu z této dřeviny není finančně náročné a na výsledek nebudete čekat příliš dlouho. Na metr délky je třeba vysadit 3 – 4 rostliny.

Zajímavý je obloukovitý profil, který se mimořádně hodí pro tvarování ptačího zobu, vyžaduje však velkou preciznost.
Trendový habr

Živé ploty z habru (Carpinus betulus), zejména ty tvarované, působí exkluzivně a zajímavě. Momentálně jsou poměrně oblíbené, ačkoli založení takového živého plotu může být finančně náročnější. Habr prosperuje na slunném i polostinném místě, bohatého olistění docílíte jen tehdy, když budete tuto dřevinu pěstovat ve výživné a nevysychající půdě. Hrabové živé ploty vyniknou zejména ve venkovském prostředí, v přírodních a chalupářských zahradách. Na metr délky si vysaďte 2-3 rostliny.

Barevný experiment

Živý plot nemusí být nudný a dokonce se může vymykat i zažitým standardům. Co takhle vyzkoušet něco barevnějšího? Některé dřeviny, například vybrané kultivary tavoly a škumpy či odolný myrobalan, nabízejí listy, které jsou zbarveny do purpurova.

Nejkrásněji se tyto dřeviny rozrostou a vybarví na slunných místech s výživnou a mírně vlhkou půdou. Myrobalán (Prunus cerasifera Atropurpurea) vyniká pěkným růstem a také pěkně kvete. Květy má menší, růžové a ve spojení s bordó listy jsou mimořádně přitažlivé. Hezký tvar živého plotu z této rostliny je podmíněn pravidelným řezem, který je třeba provést alespoň dvakrát ročně.

Krášli iv zimě

Cesmína (Ilex aquifolium) patří k nenáročným a oblíbeným vždyzeleným dřevinám. Upoutá tmavě zelenými lesklými listy a červenými plody, které zdobí keře během zimy, například iv období adventu či Vánoc. Jejich bohatá úroda je však podmíněna pěstováním samčí a samičí rostliny.

Jelikož cesmína výborně snáší tvarování, hodí se ik zakládání tvarovaných živých plotů. Hodí se však jen do nižších a chráněných poloh a nejlepší je pro ni místo v moderním exteriéru. Vyžaduje slunečné stanoviště, výživnou a propustnou půdu. Cesmína píchá, proto se nehodí do zahrad s menšími dětmi a domácími zvířaty.

NÁŠ TIP

Cesmína vytváří velmi husté porosty, přes které nic nepronikne. Vybrat si můžete z více kultivarů, dokonce i pestrolistých.
S nádechem romantiky

V polostinných zahradách s vlhčí a kyselou půdou se můžete pokusit io vytvoření netradičního, volně rostoucího živého plotu z rododendronů nebo dokonce hortenzií. Výsledek je zajímavý a pohled na rozkvetlé keře může být každoročně úchvatný.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články