Pondělí, 5 června, 2023

Svérázný skromný domek na prudkém svahu si nutně žádal kreativní řešení

Redakce doporučuje

Představy o ideálním domově jsou různé. Někteří upřednostní velký dům s bazénem a moderními technologiemi, jiným stačí skromný domek co nejvíc v kontaktu s přírodou. K této druhé alternativě se přibližuje i rodinný dům ve Vídni umístěný do strmého svahu. Ačkoli vypadá, jako by stál v přírodní oblasti daleko od lidí a služeb, ve skutečnosti jsou domácí v centru Vídně za 30 minut.

Ještě úžasnější je, že k domu vede cesta Vídeňským lesem s třicetimetrovými kmeny stromů. Přesně v tomto prostředí si dnešní majitelé netypické stavby koupili pozemek se strmým svahem. Přestože dům ve finále působí nenápadně a velmi přirozeně, navrhování a realizace nebyla až tak jednoduchá. Architekti z ateliéru Baukooperative GmbH tvrdí, že tato „náročná nemovitost se strmým svahem a malým prostorem vyzývala ke kreativním nápadům.“

Ze dvou stran zavřený, zepředu a zezadu prosklený

Hlavním úkolem architektů při řešení projektu bylo zachytit fantastický výhled na Vídeňský les a vytvořit maximální spojení s přírodou. Podařilo se to na výbornou, stačí se jen podívat na členitou fasádu stavby se spoustou rostlin.

Dřevěné podlaží domu s výsadbou
Výhled do lesa je skutečně výjimečný, a to díky dvoupatrovému prosklenému průčelí.

Aby měli domácí dostatek soukromí, dům je po stranách zcela uzavřen. Naopak – množství skla vpředu a vzadu zajišťuje maximální otevřenost směrem k přírodě. Výhled do lesa je skutečně výjimečný, a to díky dvoupatrovému prosklenému průčelí. Vedlejším motivem architektů byl plynulý přechod mezi vnitřním a vnějším prostředím.

Vchod na terasu se zarostlou stěnou zpoza domu
Venkovní dřevěná fasáda má šedohnědou barvu a je zkombinována s antracitovým kovem. Zdroj: M. Arch Michael Glechner/Baukooperative GmbH

Jen to podstatné: záliby, profese, vášně

„Při plánování jsme se snažili co nejekonomičtěji pracovat s nevelkým prostorem. Soustředili jsme se na to podstatné. Do návrhu domu jsme tak zakomponovali především záliby a profese obyvatel. Vášeň pro knihy a botaniku byla poctěna skutečností, že police na knihy jsou šikovně integrovány do konstrukce a terasování domu na několika úrovních nabízí příležitost rozvinout se rostlinstvu tak, aby dotvářelo dřevěnou fasádu stavby.

Tady teď žijí. Obklopeni knihami a botanikou – příběhy z Vídeňského lesa i samotným lesem,“ hovoří o zajímavých majitelích jedinečného domu a jejich zálibách hlavní architekt Michael Karasek.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články