Úterý, 28 března, 2023

Vyplatí se tepelné čerpadlo? Co říkají odborníci?

Redakce doporučuje

V současnosti se již staví velmi dobře zaizolované rodinné domy, na jejichž vytápění stačí dodat jen málo energie. Má v takovém případě smysl investovat do drahé technologie, jako je tepelné čerpadlo? Zeptali jsme se za vás lidi z fachu.

Tepelné čerpadlo není levné zařízení, jeho výhodou jsou ovšem mimořádně nízké náklady na provoz. Jenže čím méně tepla v domě potřebujete, tím méně vlastně s energeticky úsporným vytápěním ušetříte. Vyplatí se tedy v domě, na jehož vytopení stačí velmi málo energie, investovat do tepelného čerpadla, které sice dokáže vytápět úsporně, ale představuje vyšší investici při výstavbě? Co si o tom myslí odborníci z praxe?

Ing. Peter Kuliaček, Kam pro alternativní zdroje Viessmann

Tato investice se určitě vyplatí. Třeba si totiž uvědomit, že při nízkých tepelných ztrátách ani technologie tepelného čerpadla nevychází draho. Tím, že se tato zařízení prodávají masovější než například před deseti lety, klesá i jejich výrobní cena. Výhodou technologie tepelného čerpadla je i to , že pomocí ní dokážete zajistit nejen vytápění, ale také chlazení. Pokud byste měli na vytápění a chlazení investovat do dvou samostatných zařízení, nevyšlo by vás to mnohem levněji než jedno tepelné čerpadlo. Navíc je v takovém případě náročnější vyřešit regulaci, která je potřebná k tomu, aby se nestalo, že budete chladit a vytápět v jednom prostoru najednou.

Přečtěte si také
Na pozemku se starou zahradou vyrostl rodinný dům s loukou na střeše a vytápěný sluncem
Třeba si zároveň uvědomit, že u novostaveb rodinných domů je dnes povinné dosáhnout energetickou třídu A0. A tu lze nejjednodušeji splnit s použitím pouze tepelného čerpadla. U jiných technologií je vždy potřebná kombinace s alternativním zdrojem (solární termika, fotovoltaika, rekuperace), čímž se výše investice dostává nad částku, kterou byste vynaložili na pořízení tepelného čerpadla. Navíc na Slovensku existují různé možnosti finanční podpory při koupi tepelného čerpadla, což snižuje vstupní investici a zrychluje návratnost.

Žena sedí na terase domu s tepelným čerpadlem
Tepelné čerpadlo dokáže zajistit nejen vytápění domu, ale také přípravu teplé vody ekologickým způsobem (s využitím obnovitelného zdroje energie) s nízkou spotřebou elektrické energie. Chcete-li zařízení, které se postará io chlazení v letních měsících, vyberte si reverzibilní provedení. Zdroj: Viessmann

Ing. Martin Fábry, technický pracovník značky Buderus

Na vytápění rodinného domu se není třeba dívat jen z hlediska nejnižší investice. Důležitý je například také komfort či ekologické hledisko. Samozřejmě, podmínkou je také splnění legislativních požadavků, což tepelné čerpadlo umožňuje poměrně jednoduše. I když je pravdou, že tepelné ztráty dnešních novostaveb jsou nízké, díky čemuž stačí k jejich vytopení dodat poměrně málo energie, faktem je i to, že to není jediná potřebná energie. Potřeba energie na přípravu teplé vody dokonce v takových rodinných domech převyšuje požadavky na topení. Tepelné čerpadlo dokáže výrazně snížit právě tuto spotřebu. Navíc jím můžete zajistit i poměrně levné chlazení v letních měsících. V nabídce jsou i kompaktní zařízení, která zajistí nejen vytápění a ohřev pitné vody, ale také chlazení a větrání v jednom. Prvotní investice do tepelného čerpadla se úsporným provozem možná nevrátí okamžitě, zvýší se však komfort během celého roku a sníží se vliv na životní prostředí. Pokud jde o návratnost, je třeba posuzovat každou stavbu individuálně.

Juraj Malík, produktový manažer značky Vaillant

Nová legislativa nařizuje, že rodinný dům, který získá stavební povolení po 1. lednu 2021, musí splňovat podmínky pro zařazení do energetické třídy A0. S jakými technologiemi, resp. jejich kombinací se vejdete do této normy, závisí vždy na konkrétním domě. Mnozí projektanti a výrobci topných zařízení přitom upozorňují, že do energetické třídy A0 se pouze s použitím kondenzačního kotle nebo elektrokotle jednoduše nevejdou, navíc při použití systémů s kotlem je třeba určitě počítat s vyššími provozními náklady.

Sázkou na jistotu je buď samotné tepelné čerpadlo, případně v některé z těchto kombinací:

tepelné čerpadlo + fotovoltaika
tepelné čerpadlo + krb
tepelné čerpadlo + řízené větrání s rekuperací
Při použití některé z uvedených kombinací bude sice vstupní investice do vytápění, chlazení a přípravy teplé vody vyšší, je však třeba očekávat podstatně nižší provozní náklady, protože klesne spotřeba energie na provoz takového domu. Některé zdroje uvádějí ušetření kolem 60 % provozních nákladů ve srovnání s běžným rodinným domem. A jaké jsou hlavní výhody tepelných čerpadel? Až 75% energie budete mít zdarma. Tepelná čerpadla totiž využívají obnovitelné zdroje, jako je země, voda nebo vzduch, které jsou dostupné všude a zdarma.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články