Úterý, 28 března, 2023

Výjimečný rodinný dům: Teplá atmosféra domova i přes surové materiály

Redakce doporučuje

Jsou stavby, jejichž plánování trvá déle než realizace, rodinný dům H v Trnavě je přesným opakem. Projekt studie trval čtyři měsíce, pokračování včetně nezbytných vybavovaček, vyjádření úřadů až po samotnou realizaci bylo otázkou dvou let. Komplexní plánování vyžadovalo koordinaci velkého množství specializovaných dodavatelů a řemeslníků. Výsledek mluví za všechno. Je jím výjimečný rodinný dům, přesně takový, jak si jej majitelé vysnili.

V projektu náročného rodinného domu v novější části města Trnava sehrála důležitou roli – kromě použitých materiálů – rovnováha mezi designem a funkcí. A samozřejmě kreativita architektů ze studia Archstyl s.r.o. Přestože stavba vypadá na první pohled jednoduše, ukrývá množství originálních řešení, která domácím zpříjemňují každý jeden den. Vše v domě i v exteriéru je navrženo tak, aby bylo vyhověno potřebám a přáním majitelů.

Hra tvarů a materiálů

Už na první pohled je stavba zajímavá – rodinný dům netvoří jednolitý celek, definuje jej hra tvarů a materiálů. „Naším cílem bylo poměrně objemnou hmotu členit pomocí materiálů na snadno čitelné formy s příjemnými rozměry. Při pohledu na dům z ulice zaujme fasáda. Vsazené okno na pracovně vytvářející netradiční šikminy na fasádě symbolizuje vizionářské pracoviště.

Geometrický rodinný dům s betonem a cihlou na fasádě
Při pohledu na dům z ulice zaujme fasáda. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Méně výrazným prvkem, který může uniknout běžnému pozorovateli, je betonová omítka. Imitace surového betonu kromě pěkného designu má také potřebné tepelněizolační vlastnosti. Tento typ a design omítky od společnosti STO byl použit na Slovensku poprvé. Zaujme i garážová vrata, která jsou zasazena v rovině s fasádou a vůbec nepůsobí vůbec jako vjezd do garáže, ale spíše jako alukobondový obklad,“ vysvětlují autoři projektu.

Geometrický rodinný dům s betonem a cihlou na fasádě
Už na první pohled je stavba zajímavá – rodinný dům netvoří jednolitý celek, definuje jej hra tvarů a materiálů.

Zajímavé oplocení, mnohorodost i při oknech

Nedílnou součástí celkového konceptu je bezrámové sloupkové oplocení. Na jedné straně v potřebné míře chrání soukromí, na straně druhé nabízí pohled do nádherné předzahrádky a také na dynamiku jednotlivých celků domu s jeho originálními fasádami.

Velkou část fasád tvoří portálová okna. I zde si architekti pohráli s mnohorodostí. Zatímco některá okna jsou bezrámová, jiná jsou zapuštěna v jedné rovině s fasádou.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články