Úterý, 19 března, 2024

Jaké rostliny budou úspěšně růst i na plochách pod stromy a zároveň vás potěší přitažlivým vzhledem

Redakce doporučuje

Plochy pod stromy patří v zahradách k nejproblematičtějším místům, protože ne všemu se zde daří. Známe však rostliny, které zde budou nejen úspěšně růst, ale potěší také svým přitažlivým vzhledem.

Nejčastější problémy

Většina nejkrásnějších kvetoucích okrasných rostlin, ale i těch užitkových totiž ke svému prosperování potřebuje dostatek světla, jinak málo kvetou, téměř neplodí, jsou řidčeji olistěné a velmi často je ohrožují nemoci a škůdci. Důvodů, proč se mnohým rostlinám pod stromy nedaří, je několik. Nejčastější příčinou je chybějící světlo. Což je běžné u stromů, které mají hustě olistěné koruny. Další překážkou jsou hustě rozvětvené podpovrchové kořeny stromů, které z půdy intenzivně čerpají veškerou vodu a živiny. V takovém prostředí pak jiné rostliny živoří a většinou rychle hynou.

  1. Obraz přírody

Pod stromy se bude dařit stínomilným rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými trávami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často se jedná o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy. Výsadby můžete volit v jednotné barevnosti. Vhodnější je vysadit méně druhů a více kusů z každého. Vděčnou volbou jsou kapradiny, například kapradina samčí (Dryopteris filix-mas) – na obrázku – nebo pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris), který se však rychle rozrůstá. V této výsadbě vzkvétají i větrnice (Anemone sylvestris), které jsou na místa pod stromy jako stvořené.

NÁŠ TIP

Okrasná forma Variegata kozonohy hostcové (Aegopodium podagraria) je jako stvořená k pokrytí měst pod stromy.

  1. Nenároční společníci

V žádné výsadbě pod stromy by neměly hýbat funkie (Hosta). Sortiment těchto trvalek je mimořádně rozsáhlý, zahrnuje spoustu pěkných druhů a kultivarů. Funkie jsou atraktivní díky listům, které bývají sytě zbarvené, často vícebarevné a příjemné i na omak. Mnohé však překvapí i bohatým kvetením. Pod stromy se těmto trvalkám výborně daří, nejsou náročné na údržbu, zvládne je i pěstitel začátečník a zakrátko vytvoří souvislejší pokryv půdy. Vhodné je však vysadit si z jednoho druhu či kultivaru více kusů a nekombinovat v rámci jednoho místa příliš panašovaných forem. Nezapomeňte, že sivolisté kultivary potřebují více slunce.

  1. Romantická krasavice

K méně známým, ale vděčným trvalkám patří liropa (Liriope muscari). Bezproblémově roste i pod stromy, vytváří souvislé porosty trávovitých stálezelených listů. Listy některých kultivarů jsou dokonce panašovány. Koncem léta a začátkem podzimu se v porostu objevují nádherná fialová soukvětí. Rostlina vytváří hustý kořenový systém, který jí pomůže přežít v sušším a méně vyhovujícím prostředí. Liropa potřebuje po vysazení dostatek vláhy, výživnější a propustnou půdu. Po zakořenění je porost prakticky bezúdržbový. Během prvních zim je lepší zakrýt ho chvojím. Na metr čtvereční se doporučuje vysadit alespoň 10 ks těchto rostlin.

Liropa vytváří bohaté trsy, výborně se hodí do moderních zahrad.

  1. Kvetoucí koberec

Když chcete docílit souvislejší zelené pokrývky, která neztratí na kráse ani během zimy, a zároveň toužíte po květinách, zvolte tradiční a osvědčenou zimozeleň (Vinca minor). Je to nízká a rychle se rozrůstající rostlina. Z porostu zimozelene nemusíte vyhrabovat listí, zároveň vám v něm nebude růst plevel.

Před výsadbou je důležité navézt na místa těsně ke stromům kvalitní kompostovou zeminu nebo čerstvý zahradnický substrát. Tuto vrstvu smíchejte s původní zeminou, dobře prokypřete a můžete vysazovat. V zahradnictvích najdete barvínek kvetoucí modře, fialově nebo bíle.

Trávníků se pod stromy raději vzdejte, lepší volbou jsou půdopokryvné trvalky. Nebude se zde dařit růžím a není zde vhodné budovat ani jezírka či skalky.

  1. Odolná a stálezelená

Některé stromy koření mělčí – rostlinám se u nich daří hůře, jiné hlouběji, u nich rostliny naopak prosperují. Platí, že když výsadbu zrealizujete brzy na podzim, kdy už stromy nečerpají z půdy tolik vláhy a živin, můžete docílit krásného porostu pod mělkou i hluboce kořenícími stromy. Důležité však bude osázené rostliny dobře zavlažovat až do zakořenění. Vhodné je zároveň namulčování okolí rostlin jemně drcenou kůrou. K druhům, které výborně snášejí jakákoli místa pod stromy, patří například stálezelená pachysandra (Pachysandra terminalis). Uplatnění najde iv moderních výsadbách.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články