Pondělí, 5 června, 2023

Jak postavit cihlový dům zdarma

Redakce doporučuje

Na přelomu února a března vyhlásila společnost Ipelské cihelny soutěž o stavební materiál značky Britterm na celý dům zdarma. Od 5. listopadu jsou známí 3 výherci. Přinášíme zkušenosti a příběhy z vítězných staveb.

Na začátku bylo rozhodnutí

Jako u každé stavby iv případě rodin, které získaly materiál na stavbu od Ipelských cihelen, stálo na začátku cesty za novým domem zdarma důležité rozhodnutí. Ano, šlo o výběr stavebního materiálu. Zkušenosti přivedly pana Dominika P. s manželkou, paní Veroniku Š. s rodinou i manžely Majku a Martina H. k cihle. „Bydlíme ve staré dřevostavbě, která nám už nevyhovuje technicky ani velikostí. Chtěli jsme cihlu nebo dřevo, o pórobetonu či jiném stavebním materiálu jsme neuvažovali. Lidé, kteří již mají takovou stavbu za sebou, nám doporučili cihlu Britterm. Dali jsme si poradit a jsme spokojeni,“ říká Veronika.

Gratulace výherkyni nového domu Veronice Š. s partnerem
Výhru Veronice Š. a jejímu partnerovi předali zástupci Ipelských cihelen a stavebnin Domstav Ružomberok. Zdroj: IPELSKÉ CIHELNY a.s.

I pan Dominik dal na dobré zkušenosti, ale v poněkud jiném smyslu: „O jiném stavebním materiálu jsme neuvažovali. Nač, vždyť cihlové domy tady stojí léta a jsou dobré.“ Čím ho zaujal právě Britterm? \“Chtěli jsme podpořit slovenské výrobce, načež podporovat zahraniční značky, když máme kvalitu i doma.\“ Dominik vsadil na 70 let zkušeností novohradských cihlářů a podle vlastních slov nelituje. Majku s Martinem také motivovala tradice a rady odborníků. „Uvažovali jsme io pórobetonu a dřevě, ale cihla byla favorit. Rodiče měli s ní také dobré zkušenosti. Místní profesionální stavbaři nám to potvrdili a doporučili Britterm.“

Vyhraje jen ten, kdo soutěží…

Tři vítězné rodiny tedy nakoupili materiál značky Britterm. Díky tomu se mohli zapojit do soutěže, která probíhala od 1.3.2021 do 31.10.2021. Podmínkou bylo zaregistrovat faktury za nakoupený stavební materiál značky Britterm (cihly, překlady, věncovky) do formuláře na webu www.britterm.sk. Zatímco soutěžící čekali, na koho se usměje štěstí a vyhraje proplacení stavebního materiálu, jejich rodinné domy rostly jako z vody… tedy vlastně jako z cihly. Tento přírodní materiál má ve své současné moderní podobě ještě lepší tepelněizolační vlastnosti, takže v zimě umožňuje ušetřit na vytápění a také v létě udržuje příjemné klima.

Dalšími výhodami cihlových staveb jsou dobrá odolnost proti hluku, plísním, hlodavcům či hmyzu, výborná akumulační schopnost, tvarová stálost. Navíc, když se zdívá z broušené cihly, práce je mnohem jednodušší přesnější. Ověřila si to i rodina paní Veroniky, protože stavební práce si zajišťovali po vlastní ose. „Mnohé věci jsme dělali svépomocí,“ prozrazuje během rozhovoru.

Vyzděno zdarma

Přijali jsme také pozvání na stavby, které z „vítězných cihel“ vznikly. „Na obvodové zdivo se použila cihla Britterm 44 broušená, která vyhovuje platné normě v kategorii A0, a na příčkové stěny jsme použili Britterm
14 broušenou. Co se týká překladů, použily se keramické překlady Atlas s různými délkami pro různé velikosti oken. Jsme velmi rádi, že jsme tento materiál vyhráli. Nemusíme řešit tak vysoký úvěr. Hrubá stavba je už, naštěstí, pod střechou a doufáme, že v průběhu příštího roku tam s manželkou a později is naším potomkem budeme bydlet,“ přibližuje Dominik svoji výhru.

Paní Veronika se přidává: „Výhra nás velmi potěšila, velmi nám pomohla. Domek není velký, už je pod střechou, teď přijdou dělat okna… Neumíme se s dětmi dočkat, doufáme, že příští rok se přestěhujeme.“ Martin s Majkou získaly cihly na obvodové zdivo a nosné příčky. „Stavíme rodinný dům na okraji obce pro naši pětičlennou rodinu. Věříme, že to bude pěkný prostor pro náš společný život. Na jaře 2022 se plánujeme přestěhovat.“

I my věříme, že všechny tyto cihlové stavby přivítají své obyvatele podle plánu. Držíme jim palce.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články