Neděle, 8 září, 2024

Windows 11 – nový operační systém od Microsoftu

Redakce doporučuje

Nový operační systém Windows 11 oznámil technologický gigant Microsoft na podzim roku 2021. Ve článku si jej společně objektivně zhodnotíme.

Nová verze operačního systému Windows 11 je zdarma k dispozici. Přináší pár užitečných vylepšení, nový elegantní vzhled a také pár věcí, které vás budou aspoň ze začátku štvát. Naštěstí není kam spěchat. V tomto článku naleznete objektivní recenzi na nový Windows 11.

Obrázek č. 1 – Nový operační systém Windows 11

Upgrade z Windows 10

Systém Windows je dlouhé roky spojený s našimi životy. Mnozí na něm napsali svůj vůbec první e-mail, zahráli si počítačovou hru nebo napsali první řádek kódu. Inovace však neberou konce a Microsoft postupně populární „desítky“ nahradí Windows 11. Ty slibují mnohé: měly by napomoci rozvíjet naši kreativitu, podporovat nejnovější hry a lépe nás navzájem propojit. Na co všechno se můžete těšit? Kdy bude systém Windows 11 dostupný? Jak to bude s cenou? A co minimální systémové požadavky?

Kdy bude upgrade dostupný?

Pokud máte počítač s nejaktuálnější verzí Windows 10, který splňuje minimální hardwarové specifikace, bude možné ho upgradovat na Nový Windows. Plán zavádění upgradu se ještě dokončuje, ale pro většinu zařízení, která se momentálně používají, by měl být upgrade připravený na začátku roku 2022 – v tento termín bude řada českých eshopů s elektronikou připravena svým zákazníků s upgradem pomoci. Ne všechny počítače s Windows 10, které půjdou upgradovat na Nový Windows, dostanou tuto možnost současně. Chcete-li zjistit, jestli váš počítač splňuje podmínky pro upgrade, stáhněte si aplikaci PC Health Check. Pokud byste potřebovali počítač, který takové podmínky splňuje a nechcete za něj zároveň platit desetitisíce, mrkněme po možnostech repasovaných zařízení. Až začne být dostupný upgrade, můžete přejít do nabídky Nastavení/Aktualizace systému Windows a podívat se, jestli už je k dispozici pro vaše zařízení.

Stále velmi zvídavý instalační proces

Výrazným omlazením prošel instalační proces; je světlejší, barevnější, zaoblenější a působí velmi svěže, skoro jako brožura k nějakému zajímavému produktu. Bohužel se jedná o poměrně rozsáhlou brožuru, počet stran a jejich pořadí zůstává oproti „desítkám“ takřka nezměněno, takže se stále můžete těšit na hromady otázek typu „jak velké množství diagnostických dat chcete Microsoftu odesílat“ apod.

Hořkou pilulkou také může být fakt, že edice Home si k dokončení instalačního procesu stanovuje dva významné požadavky – připojení k internetu a přihlášení k účtu Microsoft; bez těchto položek do cíle nedorazíte. U vyšších edic Microsoft tak přísný není, což je vcelku logické – administrátoři ve firmách asi nebudou chtít na zaměstnaneckých počítačích každému zakládat účet Microsoft.

Systémové požadavky

Toto jsou minimální systémové požadavky pro instalaci Windows 11 do počítače. Pokud vaše zařízení tyto požadavky nesplňuje, možná nebudete moci nainstalovat Windows 11 do svého zařízení a budete zvažovat nákup nového PC. Pokud si nejste jistí, zda váš počítač splňuje tyto požadavky, můžete je ověřit u svého výrobce originálního zařízení pro počítače (OEM) nebo pokud vaše zařízení již používá Windows 10, můžete použít aplikaci PC Health Check. a zhodnotit kompatibilitu. Všimněte si, že tato aplikace nekontroluje grafickou kartu nebo displej, jelikož většina kompatibilních zařízení tyto požadavky uvedené níže splňuje.

K upgradu vaše zařízení musí používat systém Windows 10 ve verzi 2004 nebo novější. Bezplatné aktualizace jsou dostupné prostřednictvím služby Windows Update v části Nastavení > Aktualizace a zabezpečení.

Obrázek č. 2 – Porovnání systémových požadavků mezi Windows 10 a 11

Konkurence pro ChromeOS

Microsoft si od zavedení odlehčené verze Windows slibuje, že bude schopen ve školním prostředí lépe konkurovat operačnímu systému Chrome OS od Googlu. Ten je velmi jednoduchý, díky čemuž může svižně pracovat i na pomalejších a logicky také levnějších součástkách.

Navíc notebooky s Chrome OS nabídnou zpravidla také nižší spotřebu – vydrží tedy déle pracovat na baterii – a velmi tichý provoz, protože si vystačí s pasivním chlazením. Tzv. chromebooky, tedy laptopy s operačním systémem Chrome OS, jsou například v amerických školách díky všem zmiňovaným přednostem hojně oblíbené.

Výhody a nevýhody nového operačního systému

Nový operační systém Microsoft Windows 11 je postaven na konzistentním, kompatibilním a důvěrně známém základu Windows 10. Což je důležité z pohledu kompatibility aplikací, která bude na stejné úrovni. Nicméně už na první pohled se poměrně výrazně mění uživatelské rozhraní.

Výhody

  • Moderně vypadající uživatelské rozhraní s celou řadou vychytávek.
  • Podpora nejnovějšího hardwaru směrem ke hrám.
  • Relativně snadný a zcela bezplatný přechod z Windows 10.
  • Lepší propojení s chytrým telefonem.

Nevýhody

  • Vyšší HW nároky Windows 11.
  • Problémy po automatické aktualizaci.

Obrázek č. 3- Pohled na nejnovější operační systém společnosti Microsoft

Hraní her na Windows 11

Pokud patříte mezi hráče, tak přesně pro vás bude operační systém Windows 11 přímo stvořený. Díky lepší podpoře nejnovějšího hardware totiž získáte maximální herní potenciál. Například v oblasti lepší kvality obrazu, kdy v systému bude zabudované automatické HDR i pro hry vyvinuté v režimu SDR. Také se můžete těšit na podporu DirectStorage – pokud si pořídíte NVMe SSD, kompatibilní procesor a základní desku, dojde k razantnímu snížení doby načítání her.

V oblasti her Microsoft zcela opanoval hned několik klíčových herních studií, takže služba Xbox Game Pass s více než 100 atraktivních her za nízký měsíční paušál dává ještě větší smysl než kdy dříve.

Windows 11 nikam neutečou

Už během červnové prezentace nových Windows 11 se neustále opakovala jedna věta: „Vítejte doma.“ Microsoft tím zdůrazňuje, že Windows je místo, které znáte, na které jste zvyklí a kde jste toho hodně prožili.

Jinými slovy – zahrajme si nyní na amatérské psychology – nás Microsoft ujišťuje, že nemáme ani pomýšlet na nějaký přechod ke konkurenci, ať už by to byl Linux, Google Chromebook nebo Apple MacOS. Nebudeme se tam cítit doma. Nebudeme vědět, jak co dělat nebo kde co nastavit.

Je to validní připomínka a velká konkurenční výhoda Microsoftu. Řada lidí používá Windows proto, že umí používat Windows a udělají tam vše, co potřebují. Proto je ostatně Microsoft tak úspěšný ve firmách a korporacích, které jsou v tomto ohledu velmi konzervativní a nechtějí věci měnit každý rok.

Jenže pokud bychom tu metaforu rozvedli, tak aktualizace na Windows 11 je jako návrat k sobě domů poté, co tam půl roku bydlel někdo jiný. Jistě, všechno je víceméně na svých místech. Pár kusů nábytku je umístěno jinde, ale můžete si je přemístit zpátky.

Pár věcí vás překvapí – proč mi nejde přejmenovat soubor pravým tlačítkem – a musíte chvíli hledat, než najdete malou elegantní ikonku na přejmenování (nebo si pamatovat zkratku F2, ta funguje už 30 let). Něco bude jinak a vás to během práce zarazí, aniž budete vědět proč.

Obrázek 1- Rozdíly v uživatelském rozhraní mezi Windows 10 a 11

Aktualizace zdarma minimálně do konce roku 2022

To hlavní pro řadu uživatelů ale je, že upgrade na Windows 11 je pro všechny uživatele Windows 10 dostupný zdarma.

Aktualizace je zdarma nyní a zdarma zůstane „minimálně do konce roku 2022“, uvedl Microsoft v tiskové zprávě. Někteří spekulují, že to bude ještě déle. Zároveň budou Windows 10 plně podporovány až do října roku 2025. Nabízí se tedy otázka, zda skočit po první možné příležitosti upgradovat nebo přechod odkládat.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články