Jelikož se letní dny stále více zahřívají, možná jste zjistili, že se snažíte najít lepší způsoby, jak se ochladit. U z tepla unaveného spotřebitele to vyvolává starou debatu: Mám si koupit ventilátor nebo klimatizaci?
Ventilátor nebo klimatizace?
Jak jste možná uhodli, odpověď se může lišit od člověka k člověku, v závislosti na několika faktorech. Abychom tomu porozuměli a abychom určili, které řešení chlazení je pro vás nejlepší, musíme se nejprve podívat na to, jak jednotlivé technologie fungují.
Technologie, která vás udrží v pohodě
I když vám ventilátory a klimatizace do bytu pomáhají zůstat chladnými velmi různými způsoby, oba primárně využívají chladicí sílu odpařování. Ventilátory vyfukují na vaši pokožku vzduch, což podporuje odpařování vlhkosti. Odpařování je endotermický proces, což znamená, že vlhkost absorbuje teplo ze svého okolí, když se promění v páru. Část toho, co dělá stropní ventilátor se světlem tak efektivní, je, že neochlazují celou místnost, jen vás.
Klimatizační jednotky používají stejný mechanismus, ale mnohem komplexnějším způsobem. Uvnitř vaší klimatizace je spirála chladicí kapaliny, která neustále podléhá odpařování a kondenzaci. Vzduch je nasáván do klimatizace a ochlazen procesem odpařování. Proces kondenzace probíhá jinde v jednotce, což umožňuje vyzařování tepla mimo váš domov.
K tomu, aby klasická či přenosná klimatizace přemístila teplo, je zapotřebí podstatně více energie, než aby ventilátor foukal vzduch na vaši pokožku. Výsledkem je, že chlazení ventilátorem je výrazně energeticky účinnější. Ventilátory používají přibližně 1% elektřiny spotřebované klimatizačními jednotkami. Můžete nechat ventilátor běžet celých 24 hodin a přesto spotřebuje méně energie než 15 minut klimatizace.